کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : جمعه 17 دی 1395 07:23 ب.ظ
زبان خارجی (در اینجا بیشتر مورد نظر ما زبان انگلیسی است) نسبت به سایر دروس موجود در آزمون سراسری، وضعیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا داوطلبان در این درس به دو دسته تقسیم می­شوند: داوطلبانی که به کمک مؤسسه‌های زبان، در این درس توانمند شده، و گروهی که فقط به کتاب درسی و مدرسه اکتفا کرده‌اند و  به زبان انگلیسی چندان مسلط نیستند.
مهم اینجاست که حتی داوطلبانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند، این درس را رها نمی­کنند و در برنامه هفتگی خود، مطالعه و بویژه تست زبان را می‌گنجانند تا بتوانند از نقطه قوت خود در آزمون سراسری بخوبی بهره ببرند و درصد خوبی را از این درس کسب کنند.
در اینجا نحوۀ مطالعۀ هر دو گروه از داوطلبان را ذکر می‌کنیم و امیدواریم که بتواند برای خوانندگان گرامی مفید واقع شود.
Related image
پژمان شهبازی:
رتبۀ 1 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری 94، زبان خارجی 100 درصد: 
زبان انگلیسی من خوب بود؛ البته در حدی نبود که برای این درس مطالعه نکنم. واژگان کتاب را حفظ کرده بودم و برای یادگیری گرامر هم، به نظر من، توجه به متن‌های کتاب بسیار مؤثر است. در سؤال‌های درک مطلب هم گاه کلمه‌ای است که معنی‌اش را نمی‌دانیم و باید حدس بزنیم. اگر این گونه سؤال‌ها را بشناسیم و بیشتر روی این سؤال‌ها کار کنیم، در پاسخگویی به آنها به ما کمک خواهد کرد. خود من گاه پیش می‌آمد که معنی ترکیبی را متوجه نمی‌شدم، اما برای درک مفهوم اصلی متن با مشکلی مواجه نمی‌شدم؛ چون برای پاسخ به درک مطلب‌ها، فهمیدن متن کلی و تقسیم بندی‌های متن، در درجه اول اهمیت است؛ البته  دانستن واژگان انگلیسی، بخصوص آنچه در گسترۀ کتاب‌های درسی است، نیز  به درک بهتر متن­های انگلیسی کمک می‌کند. 
 سید شایان پور میر بابایی:
رتبۀ 1 گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری 93، زبان خارجی4/89درصد :
گرامر زبان انگلیسی شبیه قواعد عربی است و نیاز به مطالعه دارد. برای «کلوز تست» و «ردینگ» هم باید به طور منظم تست زد؛ البته من، چون پدر و مادرم دبیر زبان انگلیسی هستند، زبانم خوب است و مشکل خاصی در این زمینه نداشتم؛ اما تست زیاد زدم.
محسن امیرسبتکی:
رتبۀ 782 گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری 93، زبان خارجی 7/94 درصد:   
من در درس زبان انگلیسی ابتدا ضعف داشتم؛ به صورتی که در اولین آزمون آزمایشی تابستان سال چهارم، زبانم 46 درصد شد. بعد از آن آزمون، تصمیم جدی برای ارتقا در درس زبان گرفتم؛ تا اینکه در آزمون سراسری، بیشترین درصد عمومی من در درس زبان انگلیسی (7/94 درصد) شد.
روش‌های جدیدی که برای پیشرفت زبان پیش گرفتم عبارت بودند از :
1- دو روز در هفته، آخر شب را به تست «ردینگ» و «کلوز تست» زبان اختصاص می‌دادم . این زمان به غیر از اختصاص وقت اصلی برای مطالعه واژگان و قواعد بود.
2- برای زدن تست‌های «ردینگ»، ابتدا یک نگاه بسیار کوتاه به سؤالات می‌انداختم و سپس به خواندن متن می‌پرداختم.
3- سعی می‌کردم که هنگام خواندن متن، کلماتی را که معنی آنها را بلد نیستم، با توجه به جملات قبل و بعد از آن، معنی کنم.
4- بعد از خواندن متن و زدن تست‌ها، موقع بررسی جواب‌ها، دوباره متن را برای خودم ترجمه می‌کردم و با ترجمه‌ اصلی مطابقت می‌کردم تا ببینم که تا چه حد درست ترجمه کرده‌ام.
5- همواره زدن این تست‌ها را به صورت زمان‌دار انجام‌ می‌دادم تا سرعتم زیاد شود، و نتیجه‌ آن این شد که در آزمون سراسری، سؤالات زبان را در کمتر از 15 دقیقه زدم.
6- در مورد «کلوز تست» تست باید بگویم قبل از اینکه گزینه‌ها را نگاه کنم برای خودم حدس می‌زدم که چه کلماتی را می‌توان در جای خالی قرار داد.
طیبه دیبایی:
رتبۀ 2 گروه آزمایشی علوم انسانی در آزمون سراسری 88، زبان خارجی 70 درصد:
در درس زبان انگلیسی، درصدهایم دلخواه نبود، و با وجود آنکه به درس زبان علاقه داشتم، اما روش تست زدن را خوب نمی‌دانستم. برای رسیدن به موفقیت، ابتدا زمان مطالعه‌ این درس را به زمان‌های استراحت و وقت‌هایی که از خواندن درس‌های دیگر خسته می‌شدم، اختصاص دادم. همچنین تعداد تست‌هایم را بسیار زیاد کردم و با برنامه‌ریزی منظم، لغاتی را که معنی‌شان را نمی‌دانستم در یک دفترچه یادداشت کردم و به صورت مستمر آن را مطالعه می‌کردم.
پس از مدتی دایره‌ لغاتم افزایش یافت و شیوه‌ تست زدن درس زبان را بهتر یاد گرفتم. در ابتدا، درصدهایم نوسان زیادی داشت، اما در اواخر، از 70 درصد پایین‌تر نمی‌آمد و در آزمون سراسری هم 70 درصد بود.
علی ولایی:
رتبۀ 1 گروه آزمایشی علوم انسانی در آزمون سراسری93، زبان خارجی 84 درصد:
در درس زبان انگلیسی در مبحث «کلوز تست» و «ردینگ» مشکل داشتم؛ اما به کمک تست زدن مداوم (هفته‌ای دو روز تست زبان می‌زدم ) مشکلم حل شد.
الهام حبیب زاده:
رتبۀ 4 گروه آزمایشی علوم انسانی در آزمون سراسری93، زبان خارجی  7/86 درصد:
تا پایان ترم اول سال سوم دبیرستان، کلاس زبان می‌رفتم. برای همین مشکل خاصی در این درس نداشتم؛ البته دو روز در میان، با توجه به برنامه مطالعاتی مدرسه، یک روز واژگان یک درس زبان و روز بعد گرامر همان درس را می‌خواندم و تست می­زدم؛ در ضمن سعی می‌کردم که هر دو روز یک بار، یک «ردینگ» و یک «کلوز تست» بزنم و در نهایت، تست‌های دو کتاب «ردینگ» را حل کردم.
امید شمس اللهی:
رتبۀ 2 گروه آزمایشی علوم انسانی در آزمون سراسری93، زبان خارجی 7/94درصد :
 از سال دوم راهنمایی، شروع به دیدن فیلم‌های سینمایی به زبان اصلی کردم. اوایل با زیر نویس فارسی می‌دیدم بعدها با زیر نویس انگلیسی، و در نهایت بدون زیر نویس می‌دیدم و همین طور زبانم خوب شد.
پوریا یاراحمدی:
رتبه 3 گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری 92، زبان خارجی 84 درصد :
به دلیل اینکه در گذشته به کلاس زبان رفته بودم، از نظر دانستن معنی لغت مشکلی نداشتم؛ فقط متن‌های انگلیسی زیادی می‌خواندم که سرعتم بالا برود.
سهند سروری:
رتبۀ 9 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری 92، زبان خارجی4/89 درصد:  
 برای تسلط بر گرامر و واژگان زبان انگلیسی، باید زیاد تمرین کرد و تست زد؛ اما مهم­تر از این دو بخش، درک مطلب است. به نظر من برای پاسخگویی به تست‌های درک مطلب زبان انگلیسی، مثل عربی باید هفته‌ای دو یا سه یا بیشتر از این، درک مطلب کار کرد. با انجام این کار، آن قدر توان درک مطلب شما در زبان انگلیسی بالا می‌رود که می‌توانید خیلی سریع تست‌های زبان را پاسخگو باشید.
در زمینه لغت‌های جدید، هم در زبان انگلیسی و هم در زبان عربی، می‌شود تا حدود زیادی با توجه به متن درک مطلب، معنی آنها را حدس زد؛ یعنی با کمک سایر واژگان، می‌توان معنی واژه مورد نظر را یافت. برای فراگیری گرامر و واژگان انگلیسی، بهترین منبع، خود کتاب درسی است.
محمد کاظم میدانی:
رتبۀ 23  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری 93، زبان خارجی 7/78 درصد:
 اولویت کاری، تسلط بر تمام لغات کتاب‌های دبیرستان هست که انجام این کار، نیاز به مرور مداوم، و مهم‌تر از آن، زدن تست‌های مربوط به درس‌ها دارد تا ببینید که فلان کلمه چگونه در جمله ظاهر می­شود. برای زدن تست گرامر و لغت، این سؤال پیش می­آید با توجه به اینکه معمولاً تست­های این دو مبحث در کتاب‌های تست زیاد هستند، داوطلب چطور و چه مقدار  تست بزند. روشی را که خودم پیاده کردم و کمکم کرد، این بود که 10 تست از هر درس را در هر نوبت می­زدم؛ برای مثال، 10 تست از گرامر درس 1 پیش‌دانشگاهی و 10 تست از گرامر درس 2 می­زدم، و برای یادگیری لغات نیز از همین روش استفاده می­کردم.
دربارۀ «کلوز تست» باید گفت که به نظر من، این مبحث، سخت­ترین مبحث سؤال‌های زبان خارجی است. برای تسلط بر این مبحث، ابتدا با آن باید مثل یک متن «ردینگ» برخورد کنیم و آن را تا آخر بخوانیم تا با محتوا و مفهوم کلی متن آشنا بشویم، و بعد برگردیم و با آن مثل سؤالات لغت و گرامر برخورد کنیم؛ یعنی، برای پاسخ به سؤال لغت به گزینه‌ها نگاه نکنیم و ابتدا لغتی را که می­توانیم بگذاریم، تصور کنیم و بعد به گزینه‌ها نگاه کنیم و گزینۀ مناسب را از میان آنها انتخاب کنیم. در مورد گرامر نیز ابتدا به گزینه‌ها نگاه کنیم، گرامر مورد نظر را بفهمیم و بعد، با توجه به متن، گزینه را انتخاب نماییم.  
در مورد «ردینگ» باید بگویم که در ابتدای کار زیاد وارد نبودم و شاید متن را  خوب نمی‌فهمیدم، ولی بعد از خواندن متن­های متعدد از کتاب‌های مختلف، توانستم به سرعت لازم برسم و معنی کلی متن را درک کنم. اگر شما نمی­توانید متن را  ترجمه کنید باید بدانید که نیازی به ترجمۀ کامل متن نیست؛ ولی باید تا حد خوبی دایرۀ  لغاتتان خوب باشد، و البته این دایرۀ  لغت در حد کلمات کتاب کافی است و می­شود با استفاده از آنها  به سؤالات متن پاسخ داد. اما در مورد متن و «کلوز تست» تمرین خیلی مهم است؛ چون پاسخگویی به آنها یک  مهارت است و باید مهارتتان را بالا ببرید، با متن‌های مختلف کلنجار بروید و اگر مشکل زیادی دارید، در ابتدا اصلاً به زمان توجه نکنید و سعی کنید که جمله به جمله متن را پیش ببرید؛ ولی بعد از مدتی می‌فهمید که نیازی نیست که کلمه به کلمۀ  متن را  بلد باشید تا به سؤالاتش پاسخ بدهید. برای تمرین متن و «کلوز تست» هم می­توانید از متن‌ها و «کلوز تست»های کنکورهای سال‌های قبل یا سؤالات تالیفی مشابه استفاده کنید، و با توجه به نیازتان، به طور منظم کار کنید (برای مثال خود من تقریباً دو بار در هفته تست ­می­زدم و روزهای آخر نیز تقریباً هر روز تست می­زدم).

کسانی که درصد خیلی بالایی در زبان  می­خواهند، باید بدانند که مهم­ترین مساله در فراگیری زبان، برخورداری از دایرۀ لغت بالاست؛ در نتیجه، لازم است که معنی  کلمات خارج از کتاب را، که چند بار در متن‌ها و «کلوز تست»ها دیدید، پیدا کنید و در کنار کلمات کتاب‌های درسی، آنها را حفظ کنید.

نمایش نظرات 1 تا 30
چهارشنبه 2 بهمن 1398 08:54 ق.ظ
What's up, I want to subscribe for this website to take newest updates, therefore where can i do it please assist.
یکشنبه 29 دی 1398 01:27 ب.ظ
i was looking for same information thanks admin for posting this news Thanks
چهارشنبه 25 دی 1398 05:44 ب.ظ
Hi, I log on to your blog like every week. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!
دوشنبه 23 دی 1398 12:33 ب.ظ
It’s difficult to find well-informed people about this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks
چهارشنبه 18 دی 1398 01:23 ب.ظ
thanks due to the fact that this countless informative website, keep up the great work
سه شنبه 17 دی 1398 03:05 ب.ظ
At this time it looks like Expression Engine is
the preferred blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
سه شنبه 17 دی 1398 05:53 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.

The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.

unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
یکشنبه 15 دی 1398 05:35 ب.ظ
Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the great writing.
شنبه 14 دی 1398 08:10 ب.ظ
I am really delighted to glance at this weblog posts which consists of lots of valuable data, thanks for providing such statistics.
چهارشنبه 11 دی 1398 05:30 ب.ظ
Fabulous, what a blog it is! This web site provides helpful facts to us, keep it up.
سه شنبه 10 دی 1398 09:01 ق.ظ
Hello there! I simply wish to give you a huge thumbs up
for the great information you have right here on this post.
I am returning to your web site for more soon.
یکشنبه 8 دی 1398 08:02 ق.ظ
Yes! Finally something about match.com free trial.
جمعه 6 دی 1398 10:08 ق.ظ
i was looking for same information thanks admin for posting this news Thanks
سه شنبه 19 آذر 1398 09:14 ق.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com>mp3 ringtones download</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com>v i p ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.1uaj.ir/post/372/">download ringtone mp3В hindi</a>
ab7391f
سه شنبه 19 آذر 1398 04:49 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was
curious what all is needed to get set up? I'm assuming
having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet smart so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly
appreciated. Thank you
شنبه 16 آذر 1398 02:18 ب.ظ
I take pleasure in, lead to I discovered exactly what I was looking for.
You've ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
سه شنبه 5 آذر 1398 10:51 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform you are working with?
I'm having some minor security problems with my latest website and I'd like
to find something more safeguarded. Do you have any solutions?
چهارشنبه 29 آبان 1398 10:08 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a enjoyment account it.
Look complicated to far delivered agreeable from you!
However, how can we keep up a correspondence?
سه شنبه 28 آبان 1398 05:17 ب.ظ
I'm really enjoying the theme/design of your blog.
Do you ever run into any browser compatibility issues?
A handful of my blog visitors have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks
great in Firefox. Do you have any suggestions to help fix this problem?
پنجشنبه 23 آبان 1398 01:38 ب.ظ
Really no matter if someone doesn't understand then its up to other users that they will help,
so here it takes place.
یکشنبه 19 آبان 1398 12:07 ب.ظ
What's up all, here every one is sharing such familiarity, thus
it's pleasant to read this weblog, and I used to visit
this weblog daily.
سه شنبه 16 مهر 1398 10:10 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this
matter to be really something which I think
I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.

I am looking forward for your next post, I will try to get
the hang of it!
شنبه 6 مهر 1398 09:23 ب.ظ
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if
that would be okay. I'm absolutely enjoying your blog and
look forward to new posts.
شنبه 2 شهریور 1398 09:24 ق.ظ
Good day! I know this is somewhat off topic but I was
wondering if you knew where I could find a captcha
plugin for my comment form? I'm using the same blog
platform as yours and I'm having problems finding one?

Thanks a lot!
سه شنبه 8 مرداد 1398 04:40 ب.ظ
When someone writes an article he/she keeps the thought of a user in his/her brain that how
a user can be aware of it. Therefore that's why this
post is perfect. Thanks!
پنجشنبه 3 مرداد 1398 11:55 ق.ظ
Great blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol
دوشنبه 31 تیر 1398 07:16 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.

Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from.

kudos plenty of fish natalielise
جمعه 28 تیر 1398 06:01 ب.ظ
This piece of writing is truly a pleasant one it helps new web viewers, who
are wishing for blogging.
شنبه 18 خرداد 1398 03:09 ق.ظ

I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers except this post is in fact a nice post, keep it up.
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 03:39 ق.ظ
Hi there, I would like to subscribe for this blog to obtain most recent updates, thus where can i do it please help out.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو