کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : سه شنبه 3 اسفند 1395 06:43 ب.ظپرخاشگری رفتاری است که گاهی بر اثر احساس خشم در افراد دیده می شود

 این یک موضوع نگران کننده برای هر پدر و مادری است که کودکش رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهد. اما بقیه به شما اطمینان می‌دهند که تنها نیستید. پرخاشگری در کودکان کوچک، رایج‌تر از آنی است که فکر می‌کنید و برخی اقدامات ساده ولی استوار و ثابت وجود دارند که می‌توانید انجام دهید تا آن را کنترل کنید.

رفتار پرخاشگرانه در کودکان از کودک نوپا گرفته تا کودک سیزده ساله، حالا کاملاً پیش پا افتاده و معمولی شده است. امروزه شگفت انگیز نیست که کودکی را ببینید برای چیز ساده‌ای مثلاً دوست نداشتن رنگ ظرف غذای خود، اوقات تلخی بکند. کج خلقی‌هایی از قبیل من آن را همین حالا می‌خواهم دلیل اصلی شرمندگی هر پدر و مادری در مکان‌های عمومی است. یک تصور ناراحت کننده می‌دهد، مگر نه؟


علاوه بر کج خلقی، موجی از رفتار تند نیز در کودکان کوچک وجود دارد که به دعواهای فیزیکی متوسل می‌شوند و به خراشیدن و گاز گرفتن دیگران منتهی می‌شود. این نوع رفتار به همتایان، خواهران و یا برادران آنها محدود نیست و می‌تواند معطوف به بزرگ‌ترها نظیر والدین، آشنایان و معلمان نیز بشود.


چه چیزی موجب رفتار پرخاشگرانه در کودکان می‌شود؟ آیا والدین تصور می‌کنند آن مرحله‌ای است که خودش به اوج رسیده است؟ یا جزئی از ویژگی شخصیتی است که کودک‌شان دارد؟ بیایید برخی پاسخ‌ها را بیابیم.


شناسایی کودک پرخاشگر :
کودکان پرخاشگر به نظر می‌رسد اکثر اوقات برخی از ویژگی‌های زیر را از خود نشان می‌دهند :


- قلدری بر همتایان خود با تهدیدهای کلامی و یا فیزیکی


- ایجاد نفاق در کلاس با بحث و جدل خود


- به راحتی تحریک و برانگیخته شدن برای ستیز به ویژه وقتی کارها بر وفق مرادشان نیست


- دشوار بودن ایجاد و یا حفظ روابط دوستانه


- خرد کردن چیزها و یا پرتاب کردن آنها به سمت کسی به هنگام عصبانیت


- کودکان بزرگ‌تر می‌توانند شایعات بدخواهانه‌ای را در مورد کسی که دوست ندارند، بپرانند.


پرخاشگری از کجا ناشی می‌شود؟
مجزا کردن منشأ رفتار پرخاشگرانه ممکن است کمی دشوار باشد. معمولاً مشاهده شده است که آن ترکیبی از فاکتورهای مختلف است که عبارتند از :


• تأثیرات ژنتیکی
• مسئله‌های استرس زای حل نشده
• دشواری سازگاری با تغییر (تغییر در مدرسه و یا محل اقامت در حال تغییر)
• عدم حضور الگوهای رفتاری غیر پرخاشگر برای دیدن و الگو گرفتن
• وجود پدر و مادر افراطی؛(یا بسیار سخت و کنترل کننده یا بسیار با مدارا و آسان گیر و بخشنده)
• کشمکش و برخورد درون خانواده
• صرف زمان در خانه و یا بیرون با افرادی که ویژگی‌ها و صفات پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند برای درمان پرخاشگری کودک ابتدا باید علت رفتار پرخاشگرانه  کودک را بیابید 


گام‌های موثر برای مقابله با پرخاشگری :
قبل از این که وارد این بخش شوید، به خاطر داشته باشید که تحت کنترل نگه داشتن رفتار پرخاشگرانه، نیازمند کار سخت مداوم از طریق تقویت مثبت است. هم چنین هزاران هزار صبر و شکیبایی، هنر و فضیلت مفیدی است که باید داشته باشید.


علت را دریابید :
اولین و نخستین گام این است که شناسایی کنید پرخاشگری از کجا می‌آید. کودکان در رفتار مقلدانه، عالی هستند بنابراین دلیل باید در نزدیکی کودک باشد. آیا او در حال تماشای سریال‌های تلویزیونی مهاجمانه و متجاوزانه است؟ آیا او شاهد دعواهای بسیار زیادی درون خانواده است؟ آیا دوستان او بسیار پرخاشگر و سلطه جو هستند؟ شناسایی و تشخیص دلیل، باعث خواهد شد که به این موضوع خاتمه دهید و شما را قادر می‌سازد که به مسیر درست بروید.


به تنبیهات فیزیکی خاتمه دهید :
وقتی شما کودک خود را به طور فیزیکی تنبیه می‌کنید ممکن است وضعیت را آرام کنید و فرو بنشانید اما همه‌ی اینها موقتی خواهند بود. چون کودک شما آن را به صورت تاوان رفتار اشتباه خود می‌بیند. دفعه‌ی بعد وقتی او می‌بیند کسی برخلاف میلش عمل می‌کند، همان نوع تنبیهی را که تجربه کرده است بر او نیز اعمال خواهد کرد. بنابراین در حقیقت شما زنجیره‌ای از رفتار منفی را با تنبیه کردن فرزند خود به روش اشتباه، ایجاد می‌کنید.


به آنها بگویید که اشتباه هستند :
معمولاً کودک، مجهز به این نیست که رفتار خوب را از رفتار بد، تمییز و تشخیص دهد و این موضوع بر عهده‌ی والدین است که تفاوت بین این دو را مشخص و بیان کنند. دفعه‌ی بعد وقتی کودک شما در حق کسی ظلمی کرد به او توضیح دهید که چقدر دریافت عصبانیت و تهدید برای آن فرد، آسیب رسان است. آنها را تشویق کنید که خود را در موقعیت قربانی قرار دهند و همدلی کنند. به آنها توضیح دهید که چگونه این رفتار ویژه می‌تواند باعث انزوا و تنها ماندن آنها بشود و سرانجام آنها را منفور، بدنام و غیر محبوب سازد.


کارهای اشتباه را فوراً اصلاح کنید :
با ظهور کمترین نشانه‌ی پرخاشگری از جانب کودک خود، وارد عمل شوید. اگر او در حال تلاش برای گرفتن اسباب بازی کسی دیگر است، مداخله کنید و از او بخواهید که به طور مودبانه آن را درخواست کند قبل از این که بسیار پرخاشگر شود. اگر دیدید که کودک‌تان در حال زدن و یا گاز گرفتن کسی دیگر است فوراً او را دور کنید و به او کمی فرصت دهید تا با شما خونسرد شود. این زمانی است که رفتار نادرست و اشتباه را هم توضیح می‌دهید و بر عذر خواهی کردن تأکید می‌کنید. ممکن است کودک در ابتدا هدف عذر خواهی نداشته باشد اما مطمئناً به مرور زمان خطاهای روش خود را درک خواهد کرد.   


به خاطر داشته باشید که به رفتار خوب تشویقش کنید و به آن جایزه بدهید :
تقویت مثبت، فواید خودش را دارد. با جایزه دادن به رفتار خوب، بر روی آنها سرمایه گذاری کنید. همان طور که کودک شما به سرزنش فوری اگر کار زشتی را انجام داد، نیاز دارد پس فوراً باید برای خوبی خود نیز مورد تشویق قرار گیرد. با انجام این کار، یقیناً و حتماً کودک خود را وادار خواهید کرد که بداند اعمال مهربانانه همیشه مورد تشویق قرار خواهند گرفت و بدون توجه باقی نخواهد ماند.


انرژی کودک خود را به طور صحیح هدایت کنید و بامحبت، صبور و فهیم باشید :
پرخاشگری را که از ناامیدی و تنهایی سرچشمه می‌گیرد، می‌توان با شرکت در بازی‌های فراوان و فعالیت‌های یادگیرانه، به طور صحیح مهار کرد. بگذارید کودک‌تان با دویدن در اطراف، بازی در بیرون و حتی در داخل خانه، ذخیره‌ی وسیع انرژی خود را بسوزاند که این کار استعداد ذهنی او را تحریک خواهد کرد. او را با همسالان خود همراه کنید و هم چنین اعضای دیگر خانواده را نیز در بازی شرکت دهید تا پیوند و محبت خود را افزایش دهید.


مراقب فعالیت‌های کودک خود باشید :
بر آنچه که کودک‌تان در تلویزیون و اینترنت تماشا می‌کند، نظارت داشته باشید و اقدامات موثری را برای ممانعت او، از تماشای چیزهای نامناسب انجام دهید. حتی برنامه‌های کودک، این روزها با محتوای غیر قابل قبولی پر شده‌اند. هم چنین مراقب دوستان کودک خود نیز برای هر نشانه‌ی بدرفتاری که کودک‌تان می‌تواند تقلید کند، باشید.


هر وقت لازم شد کمک بگیرید :
ممکن است قبل از این که متوجه شوید، پرخاشگری از کنترل خارج شود. اگر احساس کردید که برای مقابله با آن مجهز نیستید، پس در گرفتن کمک از فرد مورد اعتماد شک نکنید؛ این شخص می‌تواند فردی از دوستان و خانواده‌ی شما باشد. علاوه بر این می‌توانید از پزشک اطفال نیز کمک بگیرید.


منبع : http://www.beytoote.com/baby/tuition/aggression4-children.html


نمایش نظرات 1 تا 30
یکشنبه 6 بهمن 1398 05:53 ب.ظ
Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your next write ups thanks once again.
چهارشنبه 2 بهمن 1398 08:09 ب.ظ
very great article… i liked it very much and will recommend this site to my friends also….
سه شنبه 1 بهمن 1398 05:15 ب.ظ
It's amazing designed for me to have a site, which is good for my knowledge. thanks admin
یکشنبه 29 دی 1398 09:27 ق.ظ
Awesome write-up. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a long time.
چهارشنبه 25 دی 1398 05:23 ب.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type
on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I
can import all my wordpress posts into it?
Any kind of help would be really appreciated!
چهارشنبه 25 دی 1398 01:52 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a good thought, piece of writing is good, thats why i have read it fully
یکشنبه 22 دی 1398 03:59 ب.ظ
Wow! This really is by far the most helpful thing on the topic I have ever found. Thank you for your work.
چهارشنبه 18 دی 1398 11:38 ق.ظ
I used to be able to find good advice from your content.
یکشنبه 15 دی 1398 08:53 ب.ظ
Good web site you have here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!
پنجشنبه 12 دی 1398 08:11 ب.ظ
I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it's rare to see a great blog like this one nowadays.
یکشنبه 1 دی 1398 08:04 ب.ظ
Wow! This really is by far the most helpful thing on the topic I have ever found. Thank you for your work.
یکشنبه 1 دی 1398 05:04 ب.ظ
Hello there! Do you know iif they make any plugins to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
چهارشنبه 20 آذر 1398 11:24 ب.ظ
This web site truly has all of the information I wanted concerning this subject and didn't know who
to ask.
سه شنبه 19 آذر 1398 08:28 ق.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com>freeВ download ringtone mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>kul ringtone download mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>download ringtone mp3В hindi</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.arezohaa.ir/post/2001/">iphone ringtone download mp3</a>
<a href="http://www.arezohaa.ir/post/16453/">iphone 8 ringtone download mp3</a>
391fc8e
سه شنبه 12 آذر 1398 08:25 ب.ظ
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that
it is really informative. I'm going to watch out for brussels.

I will appreciate if you continue this in future. A lot of people
will be benefited from your writing. Cheers!
شنبه 2 آذر 1398 11:16 ب.ظ
Awesome article.
پنجشنبه 30 آبان 1398 11:40 ق.ظ
I got this web page from my friend who informed me regarding this site
and now this time I am browsing this web page and reading very informative articles or reviews at this time.
دوشنبه 27 آبان 1398 09:00 ب.ظ
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm definitely enjoying your blog and look forward to
new posts.
دوشنبه 20 آبان 1398 02:49 ق.ظ
I like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!
Keep up the great works guys I've incorporated you guys to my
blogroll.
جمعه 3 آبان 1398 09:14 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little
comment to support you.
شنبه 6 مهر 1398 11:36 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for quest bars cheap
چهارشنبه 3 مهر 1398 09:10 ق.ظ
After looking at a number of the blog posts on your website, I honestly appreciate your way of blogging.
I saved as a favorite it to my bookmark site list and
will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me
how you feel.
یکشنبه 17 شهریور 1398 07:19 ب.ظ
Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about creating my own but I'm not sure
where to start. Do you have any points or suggestions? Cheers
یکشنبه 17 شهریور 1398 12:51 ق.ظ
After looking over a few of the blog articles on your web site,
I really like your way of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
Take a look at my website as well and let me know how you
feel.
شنبه 16 شهریور 1398 07:32 ق.ظ
What's up, after reading this remarkable post i
am too glad to share my know-how here with friends.
شنبه 2 شهریور 1398 09:57 ق.ظ
Nice weblog right here! Also your web site loads up very fast!
What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink for your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
دوشنبه 28 مرداد 1398 10:18 ق.ظ
My brother recommended I might like this website. He used to
be entirely right. This put up truly made my day. You can not consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!
پنجشنبه 3 مرداد 1398 09:19 ق.ظ
I for all time emailed this website post page to all my associates, because if like
to read it then my contacts will too.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 11:21 ب.ظ
It's nearly impossible to find knowledgeable people for this
subject, however, you sound like you know what you're talking about!

Thanks pof natalielise
چهارشنبه 2 مرداد 1398 04:38 ق.ظ
Hi, I think your web site could possibly be having browser compatibility
problems. When I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E.,
it's got some overlapping issues. I merely wanted to
give you a quick heads up! Besides that, excellent blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو