کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : دوشنبه 18 خرداد 1394 09:56 ب.ظ

لكنت زبان اختلالی است كه در آن، به علت رویدادهای حركتی و غیر ارادی تكلم، جریان كلام دچار مشكل می شود. لكنت معمولاً به شكل تكرار و طولانی كردن اصوات ، وارد كردن اصوات اضافی، مكث در بین كلمات و جایگزینی مشهود كلمات برای اجتناب از وقفه در بیان دیده می شود. در برخی كودكان این مشكل همراه با ویژگی هایی مانند اختلال در تنفس، لب ورچیدن، شكلك های مخصوص، حركات ناگهانی سر یا حركات غیر طبیعی بدن است. لكنت زبان معمولاً بین 18 ماهگی تا 9 سالگی بروز می كند. این اختلال بیشتر در پسرها دیده می شود و معمولاً در دیگر اعضای خانواده و اقوام كودك مبتلا نیز دیده می شود. اما لكنت تنها به واسطه جنسیت یا ژنتیك ایجاد نمی شود بلكه عوامل و مشكلات عصبی فیزیولوژیك و روان شناختی هم در بروز لكنت سهم دارند. علاوه بر این مشخص شده است كه لكنت در موقعیت های استرس زا تشدید می شود.


 لكنت زبان اغلب به طور ناگهانی شروع نمی شود و طی یك دوره چند هفته یا چند ماهه با تكرار اصوات، تكرار كلمه اول یك عبارت یا كلمات طولانی بروز پیدا می كند. با پیشرفت كردن اختلال، تكرارها بیشتر و بیشتر می شوند و سرانجام كودك در بیشتر كلمات یا عبارات مهم دچار لكنت زبان پایدار می شود. متاسفانه لكنت زبان معمولاً سیری طولانی دارد و گاهی كودك به مدت چند هفته تا چند ماه هیچ مشكلی ندارد اما دوباره مشكلش تشدید می شود. این تشدید شدن نشانه ها معمولاً زمانی بروز پیدا می كند كه فرد مبتلا برای برقراری ارتباط تحت فشار قرار می گیرد. خوشبختانه 50 تا 80 درصد چنین كودكانی اگر دچار لكنت خفیف باشند خود به خود بهبود می یابند. اما اگر مشكل كودك ادامه یابد و برای درمانش چاره ای اندیشیده نشود احتمالاً در آینده دچار مشكلات تحصیلی و اجتماعی می شود.
این اختلال ممكن است حتی با بزرگ تر شدن كودك دشواری های بیشتر ی نیز برای او ایجاد كند. یكی از سخت ترین مشكلاتی كه این كودكان با آن رو به رو هستند آن است كه می دانند چه مطلبی را می خواهند بیان كنند و شاید بارها نیز آن را تمرین یا تكرار كرده اند، اما در هر شرایطی قادر به بیان آن نیستند. بنابراین، كودكان برای كاهش و یا رهایی از فشار حاصله از وقفه های غیر ارادی در كلام شان، دچار پریشانی و آشفتگی می شوند و سعی می كنند با تلاش و چالش صحبت خود را ادامه دهند.
درمان لكنت كودك معمولاً از طریق گفتار درمانی انجام می شود و یك گفتار درمانگر ماهر، طی جلسات متعدد می تواند كمك بسزایی به این كودكان كند. اما نكته مهمی كه وجود دارد این است كه مبتلایان به لكنت معمولاً اعتماد به نفس پایینی دارند و مبتلا به اضطراب یا افسردگی نیز هستند بنابراین ممكن است به غیر از درمان لكنت، نیازمند درمان های دیگری نیز باشند. از این رو، در كنار جلسات گفتار درمانی، مراجعه به یك روان پزشك یا روان شناس به منظور بررسی همه ابعاد مشكل فرزندتان ضروری است. با این حال به طور كلی مواردی وجود دارد كه در محیط خانواده از عهده والدین برمی آید كه شامل این موارد است:
1) با فرزندتان با محبت و صمیمانه صحبت كنید، اما در عین حال لحن تان به گونه ای نباشد كه از آن، دلسوزی یا ترحم استنباط شود. این تغییر در لحن شما، به طور مستقیم و بلافاصله به رفع مشكل او منجر نمی شود بلكه باید در دراز مدت و با صبر و شكیبایی این مشكل را حل كرد.
2) نحوه گفتار او را مورد تمسخر قرار ندهید یا با نگرانی نشان ندهید كه حوصله گوش دادن به او را ندارید.
3) به جای او جمله اش را كامل نكنید؛ بلكه برعكس مشوق او برای حرف زدن باشید. بدین منظور موقعیت هایی را برایش فراهم كنید كه شروع به صحبت كند یا در گفت و گویی شركت كند. در عین حال باید این موقعیت را به صورت طبیعی و نه ساختگی ایجاد كنید تا افزایش دهنده واقعی توانمندی های او باشد.
4) به عواملی كه باعث اضطراب یا كاهش اعتماد به نفس او می شود بیندیشید و تلاش كنید تا در بهبود این مشكلات راهنمای مناسبی برایش باشید.
5) از كنترل كردن تمامی برنامه ها و اصطلاحاً نظارت بیش از حد او خودداری كنید گاهی اوقات نگرانی بیش از حد والدین درباره برنامه های روزمره، لكنت در كودكان را تشدید می كند. سعی كنید زمان هایی را در اختیارش بگذارید كه خودش برای آن ها برنامه ریزی كند.

منبع:http://www.salamatnews.com
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic