تبلیغات
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - آشنایی با تیپ های شخصیتی لمسی، دیداری و شنیداری!

کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 05:05 ب.ظ
«در تمام دنیا اولین رکن تشخیص تناسب افراد برای ازدواج با هم، هماهنگی تیپ های شخصیتی آنهاست.» پس برای اینکه بفهمیم مخاطب خاص مان جهت ازدواج با ما مناسب است یا نیست، لازم است اول تیپ شخصیتی خودمان و بعد تیپ شخصیتی او را به طور دقیق بشناسیم؛ چون با شناخت درستی که از تیپ شخصیتی افراد داریم، می توانیم راه نفوذ و تعامل درست با آنها را بدون هیچ سوءتفاهمی پیدا کنیم. پس اولین قدم برای تصیمی درباره ازدواج دقت در رفتار و واکنش های فرد مورد نظر برای تشخیص تیپ شخصیتی او است.

نتیجه تصویری برای تیپ شخصیتی
ابتدا خوب است بدانیم سیستم عصبی هر فرد با توجه به تیپ شخصیتی که دارد تنها به یک سری از محرک ها پاسخ می دهد، برای مثال اگر خواستگار شما فردی «دیداری» باشد، با توجه به اینکه سیستم عصبی اش تصاویر را به خوبی دریافت کرده و ظواهر هر موضوعی برایش مهم است، در اولین نگاه فقط به نوع پوشش، آرایش و زیبایی تان توجه می کند اما اگر تیپ شخصیتی خواستگار شما «شنیداری» باشد، بیشتر از آنکه به صورت شما و زیبایی تان توجه کند، تحت تاثیر نوع برخورد کلامی و لحن گفتار شما است.
 

منطق او در نگاه اوست

نامزدتان خوش لباس و مرتب است، موقع حرف زدن با دلیل و بی دلیل از دست هایش استفاده می کند، بدون اینکه نفس بگیرد می تواند تندتند جملات را بگوید و همیشه خدا هم هیجان و حتی عجله دارد، به محض اینکه موهای تان را کوتاه کنید یا دستی به صورت تان ببرید متوجه تغییرتان می شود، سینما و تلویزیون را دوست دارد، اگر از او درباره چیزی که نمی داند سوال کنید، فورا برای فکر کردن نگاهش به سمت بالا می رود و حافظه تصویری خوبی هم دارد.

راستش در دل تان خوشحالید چون مردم به طور معمول به این تیپ آدم ها «باحال» می گویند، در حالی که از نظر علم روانشناسی تیپ نامزد شما دیداری است نه باحال! دیداری ها افرادی با روحیه پرشور هستند که گیرنده های عصبی شان به تصاویر حساس است، موقع تفریح از رنگ آفتاب بگیرید تا جزییات هر منظره ای که می بینند، برایشان مهم است و وقتی از خاطرات شان با شما حرف می زنند تمام جزییات تصاویری را که دیده اند، توصیف می کنند.

اول ظاهر شماست

یک فرد دیداری در جلسه خواستگاری فورا توجهش به قیافه و نوع پوشش شما جلب می شود و بعد هم اینکه آیا فرد به روزی هستید یا نه؟ زیر ناخن ها تمیز است یا نیست؟ بنابراین برای خواستگاری از یک فرد دیداری باید سر و ظاهر مرتب و تمیزی داشته و در خرید دسته گل یا هر مورد دیگری هم نهایت دقت و سلیقه را به کار ببرید.

اما برای نمونه اگر به خواستگاری کسی با تیپ شخصیتی شنیداری بروید، هیچ  کدام از اینها که گفته شد به اندازه این که لحن شما و خانواده تان در سالم و احوال پرسی چطور است، مهم نیست. باید بدانید این روند، تنها به روز خواستگاری مربوط نیست بلکه به طور مثال، اگر خانمی باشید که با یک فرد دیداری ازدواج کرده، برای همسرتان آراستگی خودتان و مرتب بودن منزل تان هنگام ورودش و حالت چهره تان به دلیل رضایت و احترامی که در چهره تان نسبت به او دارید، بسیار مهم است.

از طرف دیگر، دیداری ها از هدیه گرفتن خوشحال می شوند. برای همین اگر با یک شخص دیداری ازدواج می کنید، باید هدیه دادن برای تان به صورت عادت دربیاید. جالب است بدانید برای دیداری ها هیچ وقت ظاهر همسرشان عادی نمی شود، هزار سال هم که بگذرد ظاهر نامرتب، دل شان را می زند.
خلاصه بگوییم برای دیداری ها ظاهر همسرشان، یک اصل و فاکتور مهم است. بهترین شخصیت را هم که داشته باشید وقتی ظاهرتان ایراد داشته باشد از نظر فرد دیداری، عیب بزرگی دارید.
اولین رکن تشخیص تناسب افراد برای ازدواج با هم، هماهنگی تیپ های شخصیتی آنهاست.


خوشبخت شدن از راه گوش

شاید شما هم دیده باشد مادر یک جوان با حیرت و ناراحتی می گوید: «دختره هیچی نداره، نمی دونم پسرم عاشق چیش شده؟» اما این سوال جواب ساده ای دارد؛ اگر پسر شما شنیداری باشد، می تواند عاشق دختری شود که اصلا زیبا نیست اما صدا و لحن قشنگی دارد. سیستم عصبی شنیداری ها با لحن و آهنگ صدا تحریک می شود. بنابراین کسی که لحن و صدای خوبی داشته اما قیافه اش متوسط است، به نظرشان مشکلی ندارد.

شنیداری ها همان کسانی هستند که پشت تلفن به دیگری وابسته می شوند
و تابع و تحت تاثیر کلام هستند. آنها بیشتر تکه کلام های شما را به خاطر دارند. یک راه شناسایی شنیداری ها این است که اگر از او سوالی بپرسید برای فکر کردن بیشتر نگاهش به چپ و پایین متمایل است و موقع صحبت کردن نسبت به دیداری ها آرام تر صحبت می کند.

این گروه بیشتر به کلمات و آواها توجه دارند مثلا اگر با یکی صحبت می کنند برای شان نحوه گویش، تلفظ و ادبیاتی که مخاطب شان به کار می برد از قیافه و تیپ ظاهری او مهم تر است، این دسته افراد از موسیقی و دکلمه لذت می برند و خودشان هم سخنرانان خوبی هستند. وقتی نامزد شنیداری تان می خواهد برای تان از بهترین خاطراتش بگوید حتما در توصیف آنچه تجربه کرده از صدای محیط و حرف هایی که بین خودش و دیگران رد و بدل شده است، خواهدگفت.

گفتار مهم تر از رفتار

وقتی با فردی که دارای تیپ شخصیتی شنیداری است در ارتباط هستید، باید بدانید این افراد ذائقه شان هم شنیداری است؛ بنابراین در صحبت با آنها بهتر است ازکلمات بیشتر و لحن زیباتری استفاده کنید. به علاوه شنیداری ها دوست دارند حس های شما را بشنوند و از توصیف حس های خودشان هم لذت می برند. این دسته افراد از تشکر کلامی و گفتار تحسین آمیز لذت می برند، یک آفرین ساده برای شان معجزه می کند؛ همچنین لحن موبانه روی شان تاثیر بسیار خوبی دارد.

خب برعکسش را هم در نظر بگیرید و اگر می خواهید از چشمش بیفتید، سر نامزد شنیداری تان داد بکشید. خانم یا آقایی که شنیداری است دوست دارد جمله «دوستت دارم» را به صورت شفاهی، بارها بشنود و اگر همسرش هزار شاخه گل هم برایش بخرد به اندازه گفتن جملات عاطفی و عاشقانه رویش تاثیر خوب ندارد.
 
 تیپ شخصیتی فرد مورد نظرتان را چگونه می توانید بشناسید؟!
 
در آخر هم گله می کند که همسرش برایش گل می خرد اما یک بار نمی گوید دوستت دارم. اغلب در این مواقع واکنش طرف مقابل این است که می گوید: «یعنی کارهایی که می کنم نشانه دوستت دارم نیست؟» در صورتی که این شخص باید بداند که محبت کردن به شنیداری ها قلق خودش را دارد.
مثلا اگر برای شنیداری های پیامک یا موسیقی و فایل صوتی شعری را که خودتان خوانده اید بفرستید، برای شان بسیار خوشایندتر از وقتی است که برای شان گل یا هدیه های کوچک می خرید.

رمانتیک های بی حرکت

دسته سوم از تیپ های شخصیتی متعلق به گروه لمسی هاست. افراد لمسی از طریق لمس کردن، دنیا را درک می کنند. حرکات شان کند است و با لحن آرام، شمرده و متین صحبت می کنند. لمسی ها دارای عضلات افتاده و شکل هستند، وقتی روی مبل می نشینند بعد از مدتی حتما لم داده و حتی اگر رودربایستی نداشته باشند در مبل پخش می شوند. این شل بودن در لحن، کلام و حرکات شان هم  دیده می شود؛ پس از آنها توقع هیجان نداشته باشید.

مکث های شان بین جملاتی که می گویند زیاد است و ناگفته پیداست حوصله دیداری ها را بدجوری سر می برند. این افراد، بیشتر احساسی بوده و به شعر و ادبیات عمیقا علاقه مند هستند. فرد لمسی همان خواستگاری است که وقتی روی مبل، رو به روی تان می نشیند کاملا در آن فرو می رود و اگر سوالی که جوابش را نمی داند از او بپرسند، چشم هایش به پایین و راست متمایل می شود.

افراد لمسی درونگرا و عمیق هستند
، اگر دقیق باشید متوجه می شوید شانه های شان به سمت پایین مایل است، گاهی هم با داستان شان خودشان را لمس می کنند یا موقع گفت و گو با صورت خودشان ور می روند. لمسی ها در فضای طبیعت درخت، گل و پرندگان را هم لمس می کنند و انگار مسیر درک شان از انگشتان شان می گذرد.

بیایید برای تان فال بگیریم

حتما تا به حال خانم های جان زیادی رادیده اید که با اشتیاق به انواع و اقسام فال ها از قهوه، شمع و تاروت گرفته تا حافظ و چینی متوسل می شوند که ببینند عاقبت شان چه خواهدشد. با شناخت تیپ شخصیتی فرد مورد نظرتان نیازی به فالگیرها نخواهید داشت چون به سادگی می توانید بهفمید آیا با توجه به انتخاب تان خوشبختی در پیش هست یا نیست؟
 
 تیپ شخصیتی فرد مورد نظرتان را چگونه می توانید بشناسید؟!
هر چند در ابتدا هیجان طلبی و تند و تیز بودن فرد دیداری از نظر فرد شنیداری جالب است و ممکن است در همان برخورد اول به دلیل تفاوت های شان برای هم جذاب باشند اما همین افراد وقتی در جریان سال ها زندگی مشترک در کنار هم قرار می گیرند، نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند. به طور نمونه آدم دیداری، برون گراتر است و دوست دارد دائم با افراد دیگر اجتماع در تماس و تعامل باشد در صورتی که فرد شنیداری نسبت به دیداری ها درونگرا بوده و شلوغی روابط و فضاها را دوست ندارد؛ پس بهتر است در این مواقع تنها با اتکار به جذابیتی که هر دو گروه برای هم دارند تصور خوشبخت شدن با هم نداشته باشند.
برای شنیداری ها زندگی مشترک با یک فرد شنیداری احتمال موفقیت بیشتری دارد تا با یک فرد دیداری. از آن طرف فکرش را هم نکنید که یک فرد دیداری بتواند با فرد لمسی زندگی مشترک خوب و خوشی داشته باشد. این دو تیپ اصلا با هم تناسبی ندارند و هر کدام باعث آزار دیگری می شوند. خوشبختی دیداری و لمسی ممکن نیست ؛ حتی اگر تمام فالگیرها به خوشبختی آنها قسم بخورند.


شوخی ممنوع
افراد لمسی بیشتر از ظاهر و گفتار افراد، از لمس آنها تاثیر می پذیرند؛ یعنی اگر در گوش نامزد لمسی تان زمزمه های عاشقانه داشته باشید یا به سر و ظاهرتان برسید، روی احساسات او اثر ندانی ندارد اما آرام و با محبت به پشتش زدن می تواند اثر بسیار خوبی بر احساسش داشته باشد. افراد لمسی شوخی های بدنی را دوست ندارند و هرچند تاخیرها و سستی شان گاهی کلافه کننده است اما نباید هیچ وقت برای وادار کردن شان به عجله، آنها را هل دهید.
برخلاف دیداری ها، برای افراد لمسی خوشمزه بودن غذا از مرتب بودن خانه، مهم تر است.

-
دکتر محمودی مظفر
منبع: ماهنامه خانه بخت
دوشنبه 27 آبان 1398 09:53 ق.ظ
Hello every one, here every one is sharing these
kinds of know-how, so it's fastidious to read this webpage, and I used
to pay a visit this webpage daily.
پنجشنبه 23 آبان 1398 03:45 ب.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet visitors,
its really really good article on building up
new blog.
پنجشنبه 23 آبان 1398 09:54 ق.ظ
I'm really impressed with your writing skills and
also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare to see a great blog like this one these
days.
شنبه 18 آبان 1398 05:08 ب.ظ
Hey there would you mind stating which blog platform
you're working with? I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:51 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It in fact used to be a leisure account it.
Glance advanced to more brought agreeable from you!
By the way, how could we be in contact?
سه شنبه 8 مرداد 1398 02:22 ب.ظ
This is my first time go to see at here and i am genuinely impressed to read everthing at one
place.
جمعه 4 مرداد 1398 07:18 ق.ظ
Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!
پنجشنبه 3 مرداد 1398 01:40 ق.ظ
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it ;) I'm going to come back once again since I book marked it.
Money and freedom is the greatest way to change,
may you be rich and continue to help other people.
plenty of fish natalielise
دوشنبه 24 تیر 1398 11:03 ق.ظ
Hi there, constantly i used to check blog posts here in the early hours in the dawn, for the reason that i enjoy to gain knowledge of
more and more.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:35 ق.ظ
Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it ;) I'm
going to come back once again since i have book
marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be
rich and continue to help other people.
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:16 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.

The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an edginess over that
you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more
formerly again since exactly the same nearly very often inside case
you shield this increase.
شنبه 18 خرداد 1398 03:09 ق.ظ

Every weekend i used to go to see this web site, as i want enjoyment, since this this site conations actually pleasant funny stuff too.
جمعه 17 خرداد 1398 07:50 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here regularly.
I'm quite certain I will learn many new stuff right
here! Best of luck for the next!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 11:48 ب.ظ
bookmarked!!, I really like your blog!
سه شنبه 14 خرداد 1398 11:51 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody?

This post posted at this web site is really fastidious.
یکشنبه 12 خرداد 1398 04:53 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I to find It truly useful & it helped me out much.
I am hoping to give one thing back and help others such as
you helped me.
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 11:43 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting
anywhere, when i read this article i thought i could also create comment due to this sensible post.
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 03:36 ق.ظ
Hello, its pleasant paragraph concerning media print,
we all be familiar with media is a impressive source of
facts.
جمعه 20 اردیبهشت 1398 07:28 ق.ظ
You can definitely see your skills within the work you write.
The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to say
how they believe. Always follow your heart.
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 11:11 ب.ظ
Hello, I log on to your new stuff regularly. Your humoristic style
is witty, keep doing what you're doing!
شنبه 14 اردیبهشت 1398 04:21 ق.ظ
It is appropriate time to make some plans for the long
run and it's time to be happy. I've learn this put up and if I may I
wish to recommend you some fascinating issues or tips.

Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.

I desire to learn more issues about it!
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 11:29 ب.ظ
excellent publish, very informative. I'm wondering why the other
experts of this sector don't realize this. You should proceed your writing.
I am sure, you've a great readers' base already!
پنجشنبه 9 اسفند 1397 10:53 ق.ظ
i like post
پنجشنبه 9 اسفند 1397 10:53 ق.ظ
i like it
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 11:36 ق.ظ
سپاس برای مطالب خوبتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر