تبلیغات
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را به دختران بیاموزیم...

کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 06:10 ب.ظ
نتیجه تصویری برای شادی دختربچه
آرایش غلیظ، سرگردانی میان صفحات دنیای مجازی، آپلود عکس‌های آنچنانی، ولع مصرف کالاهای لوکس و در نهایت درگیر شدن در روزمرگی و رسیدن به بن‌بست. این خوشبینانه‌ترین سرنوشتی است که می‌توان برای طیفی از جوانان و نوجوانانی که در دهکده جهانی گیر افتاده‌اند و معنای واقعی شاد بودن را نمی‌دانند، متصور شد. دنیایی که پر می‌شود از چیزهای مجازی و کاذب که این روزها با نگاهی به چهره شهرهایمان به‌وفور آنها را می‌بینیم.

 

از طرفی هم هر روزه در رادیو، تلویزیون، روزنامه، اینترنت و... از افزایش آمار افسردگی می‌شنویم و می‌خوانیم، اما هیچ‌کس نمی‌پرسد با این اوضاع چگونه می‌توان واقعا شاد بود؟ این پرسشی است که با دکتر شهناز نوحی، روان‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در میان گذاشتیم. او معتقد است، شادی واقعی یعنی رضایت از خود، دیگران و دنیا.

نوحی که مدارس را یکی از بازیگران مهم در صحنه آموزش شادی به افراد می‌داند، در صحبت‌هایش نگاهی ویژه به مساله شاد بودن در دختران جوان دارد و بیان می‌کند: هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها، بعضی از خانواده‌ها حتی خندیدن را هم برای دختر مناسب نمی‌دانند و چنین موضوعاتی باعث شده دختران ما به سمت شادی‌های کاذب و بیرونی مانند خودآرایی‌های وحشتناک و حضور در صفحات مجازی بروند و چنین چالش‌هایی، نگرانی اساسی را درباره شرایط نسل آینده پیش‌رویمان قرار می‌دهد.

خانم دکتر! همواره در رسانه‌های مختلف مطرح می‌شود آمار افسردگی در ایران بالا رفته است، درحالی که هیچ‌گاه راهکار درستی برای رفع این موضوع مطرح نشده است. با این اوصاف به نظر شما برای ترویج فرهنگ شادی در جامعه‌ای مثل ایران چه باید کرد؟

در وهله اول باید بدانیم دوره نوجوانی، دوره‌ای بسیار مهم و حساس میان دوره‌های تحولی است؛ چراکه هویت، اهداف، قوه انتخاب، تصمیم‌گیری و وفاداری فرد در دوره نوجوانی شکل می‌گیرد. بنابراین هر نوع برنامه ریزی که ما برای بهبود دوره نوجوانی داشته باشیم که به شکل‌گیری صحیح موارد بالا کمک کنند، باز هم کم است. از طرفی باید تعیین کنیم خانواده‌ها و آموزش و پرورش چگونه می‌توانند در شکل‌گیری هویت تاثیرگذار باشند و چه مواردی برای شکل‌گیری آن لازمند. باید توجه کرد جامعه، محیط زندگی، خانواده و گروه دوستان باید دست‌به‌دست هم دهند تا خروجی دوره نوجوانی به صورت مثبت شکل بگیرد.

در عین حال یکی از مواردی که باید در شکل‌گیری هویت مورد توجه قرار گیرد، ایجاد شادی در فرد و نهادینه کردن آن است. ما به تجربه فهمیده‌ایم هر چه روحیه نشاط و شادی افراد بالاتر می‌رود، کارایی‌شان هم در بخش‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌های مختلف زندگی بیشتر می‌شود؛ چرا که از نظر فیزیولوژیکی شاد شدن باعث بالا رفتن هورمون آندروفین و دوپامین می‌شود و به همان نسبت هورمون‌های استرس کاهش می‌یابد. بنابراین وقتی هورمون اضطراب و استرس کاهش یابد، روی سیستم فیزیولوژیک هم تاثیر می‌گذارد و سیستم ایمنی تقویت می‌شود، در نتیجه قلب و مغز فرد بهتر کار می‌کنند و این موضوع سیستم روانی، رفتاری و شناختی افراد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌تر از همه وقتی عملکرد مغز بهبود پیدا می‌کند، به اتخاذ تصمیم‌گیری‌های بهتر منجر شده و فرآیند حل مسأله تقویت می‌شود.

بنابراین تحت عملکرد صحیح مغز بسیاری از رفتارهایمان هم تعدیل می‌شود و ارتقا می‌یابد. می‌توان گفت این شاد بودن رضایت از خود، دیگران و دنیا را به دنبال دارد. چنین اتفاقی اصلا چیز کمی نیست و ما نباید آن را دست‌کم بگیریم.

زیر ساخت اصلی برای شاد بودن این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مدرسه نیز براحتی می‌تواند مسائلی چون تفکر انتقادی و توانایی حل مسأله را به کودکان آموزش دهد تا احساس رضایت و شادی در آنها بالاتر برود.

چطور می‌توان این شاد بودن را در فرآیند شکل‌گیری هویت در فرد ایجاد کرد؟

همان‌طور که می‌دانید آمار افسردگی روز‌به‌روز در حال افزایش است. بر این اساس باید بدانیم شاد بودن نیازمند زیر ساخت است؛ زیرساخت کوچکی که بیشتر بعد هیجانی را در برمی‌گیرد، این است که بتوانیم محیط‌های شادی‌آوری چون برگزاری جشن‌ها، مسافرت، دورهمی، شعر خواندن و... ایجاد کنیم، اما زیر ساخت اصلی این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مثلا عواملی چون پرخاشگری، اعتیاد و مشکلات اقتصادی می‌تواند شادی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. در ضمن نقش مادران نیز در این زمینه بسیار مهم است. مثلا مادرانی که جزئی نگر یا وسواسی هستند یا مشکلات رفتاری دارند، می‌توانند بر هویت و رفتار کودک تاثیر سوء بگذارند؛ بنابراین خانواده‌ها باید در این زمینه آموزش ببینند.

از سوی دیگر نظام آموزشی هم باید به کودکان آموزش دهد تا آنها یاد بگیرند چگونه با مشکلاتشان کنار بیایند، تفکر انتقادی داشته باشند و توانایی حل مسأله را کسب کنند. مدرسه براحتی می‌تواند این مسائل را آموزش دهد؛ چراکه هر چه قوای مقابله‌ای در کودکان بالاتر برود، طبیعتا استرس و اضطراب‌هایشان کاهش می‌یابد و مشکلات را خیلی بزرگ نمی‌بینند. در نتیجه حس نشاط و رضایت از خود در آنها بالا می‌رود. البته بخشی از مسائل هم مربوط به فضای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه است که در دست سیاسیون، قوه مجریه و مقننه است که بتوانند فضایی ایجاد کنند تا کل جامعه در آن شادتر زندگی کند.

امروز میل شدید به مصرف گرایی، خودآرایی و نشان دادن ظواهر بیرونی یکی از آسیب‌های شاد نبودن و نداشتن رضایت از خود میان جوانان و دختران جامعه ما ست.

آن طور که در جامعه ایران می‌بینیم، به نوعی می‌توان گفت ابزارهای ایجاد شادی برای پسران، بیش از دختران فراهم شده است، به نظر شما شادی در دختران جوان و نوجوان ما در سطح جامعه چقدر پذیرفته شده است و چقدر این شادی و رضایت از خود میان آنها وجود دارد؟ چطور می‌توان آن را افزایش داد؟

با این که جامعه ایران، در حال گذار از سوی سنت به مدرنیته است، اما هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها انجام برخی تفریحات را برای دختران جوان و نوجوان جایز ندانسته و حتی بعضی از خانواده‌ها خندیدن را برای دختر مناسب نمی‌دانند. باید توجه کرد این فرهنگ غلط است. مدارس می‌توانند در چنین مسائلی نیز موثر باشند و در جلسه‌های اولیاء مربیان، آموزش‌های لازم را به خانواده‌ها ارائه کنند تا این فضا رفته‌رفته تغییر کند. همچنین ارگان‌های هر کدام از شهرها می‌توانند برای کمک به خانواده‌ها دست‌به‌دست هم دهند، چراکه اگر دختران ما شاد باشند و از خود و زندگیشان رضایت داشته باشند، می‌توانند نسل بهتری را تحویل جامعه دهند؛ زیرا دختران امروز، مادر و بنیانگذار خانواده می‌شوند. باید بدانیم اگر ارتباط مادر با فرزندانش معیوب، منفی و پر از خصومت و ناراحتی باشد، طبیعتا شاد بودن در کودک شکل نمی‌گیرد و این نسل به صورت سینه به سینه معیوب جلو می‌رود.

تاکید کردید یکی از آسیب‌های جدی نبود شادی در دخترها، آسیب به نسل‌های آینده است، به نظر شما آسیب کوتاه مدت این مسأله چیست؟

وقتی نوجوانان شاد نباشند و از خودشان رضایت نداشته باشند، آنها برای ارضای این نیاز خود، جایگزین‌های غلطی قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال اکنون در جامعه خودمان می‌بینیم خودآرایی میان دختران بسیار افزایش یافته و آنها به ظاهرشان توجه افراطی دارند، اما شادی‌ای که از این بابت کسب می‌کنند، بیشتر بیرونی است تا درونی. در حالی که اگر شادی به صورت درونی باشد، این خودآرایی‌های وحشتناک و اغراق‌آمیز در پوشش وآرایش به وجود نمی‌آید.

این مسائل درحالی است که در اسلام به شاد بودن تاکید شده است.

نمایش نظرات 1 تا 30
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 05:57 ق.ظ
Yay google is my king assisted me to find this outstanding internet site!
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 04:30 ق.ظ
I don't ordinarily comment but I gotta say appreciate it for the post on this amazing one :
D.
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 08:04 ب.ظ
You are my breathing in, I possess few web logs and rarely run out
from post :).
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 06:52 ب.ظ
I loved as much as you'll obtain performed proper here. The cartoon is attractive,
your authored material stylish. however, you command
get got an shakiness over that you wish be
delivering the following. sick unquestionably come more until
now again as exactly the similar nearly very often within case you shield this hike.
جمعه 27 اردیبهشت 1398 06:52 ق.ظ
Thank you for sharing excellent informations. Your site is very cool.
I'm impressed by the details that you've on this website.

It reveals how nicely you understand this subject.
Bookmarked this web page, will come back for more articles.
You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn't come across.
What a great web-site.
جمعه 27 اردیبهشت 1398 01:52 ق.ظ
all the time i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and
that is also happening with this paragraph which I am reading at this place.
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 08:42 ب.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all folks you really know what you are speaking about!
Bookmarked. Please additionally discuss with my site =).
We will have a hyperlink change arrangement between us
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 07:56 ق.ظ
Right here is the perfect webpage for everyone who
hopes to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue
with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely
put a new spin on a subject that's been written about for many years.

Wonderful stuff, just wonderful!
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 01:41 ق.ظ
I your writing style really loving this internet site.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 03:16 ب.ظ
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
I get so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 01:59 ب.ظ
I think this is one of the so much vital information for
me. And i'm glad studying your article. However want
to statement on few general things, The website taste is ideal,
the articles is in point of fact excellent :D.
Excellent task, cheers.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 03:40 ق.ظ
Whoah this blog is excellent i love reading your articles.
Stay up the great paintings! You already know, a lot of people are
looking around for this information, you can help them greatly.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 09:25 ب.ظ
Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting
a new initiative in a community in the same niche. Your
blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!
جمعه 20 اردیبهشت 1398 11:04 ق.ظ
If some one wants expert view concerning running a blog after that i propose him/her to go to
see this website, Keep up the fastidious job.
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 01:31 ق.ظ
Currently it appears like Wordpress is the preferred blogging platform out there
right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 10:22 ب.ظ
Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came
to give it a look. I'm definitely loving
the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Terrific blog and brilliant design.
شنبه 7 اردیبهشت 1398 05:09 ب.ظ
Yay google is my world beater assisted me to find this outstanding internet site!
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 11:41 ب.ظ
Yay google is my queen assisted me to find this great web site!
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 10:25 ق.ظ
Yay google is my king assisted me to find this great site!
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 09:11 ب.ظ
Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a
look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to
my followers! Wonderful blog and superb design.
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 02:28 ق.ظ
I don't usually comment but I gotta state appreciate
it for the post on this one :D.
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 08:48 ب.ظ
As I website possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate
it for your efforts. You should keep it up forever!
Good Luck.
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 05:07 ب.ظ
Great article! This is the kind of information that are meant to be shared around
the web. Disgrace on the search engines for not positioning this put
up higher! Come on over and seek advice from my website .
Thank you =)
دوشنبه 26 فروردین 1398 05:19 ب.ظ
I was just seeking this info for a while. After 6 hours
of continuous Googleing, at last I got it in your website.
I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this
kind of informative web sites in top of the list. Usually the top web sites are full
of garbage.
دوشنبه 26 فروردین 1398 01:26 ب.ظ
Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over.
I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!

Superb blog and fantastic design and style.
جمعه 23 فروردین 1398 08:47 ب.ظ

Wow loads of excellent info!
how safe are canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals reviews canadianpharmacyusa24h canada drugs online canadian pharmacies-24h cialis from canada no 1 canadian pharcharmy online northwest pharmacies in canada northwest pharmacies in canada canadian cialis
شنبه 18 اسفند 1397 12:31 ق.ظ
It's actually a nice and useful piece of info.

I'm glad that you simply shared this useful info with us.
Please stay us up to date like this. Thanks for
sharing.
جمعه 17 اسفند 1397 12:40 ق.ظ
Wonderful article! We are linking to this particularly great post on our site.
Keep up the good writing.
پنجشنبه 16 اسفند 1397 01:04 ق.ظ
Wow, marvelous blog format! How long have you been running a blog for?
you make running a blog look easy. The full look of your website is excellent, let alone the
content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just could
not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide in your visitors?
Is going to be again steadily to inspect new posts.
پنجشنبه 16 اسفند 1397 12:32 ق.ظ
Keep up the fantastic work, I read few posts on this site and I conceive that
your blog is really interesting and contains circles of wonderful info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر