کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 05:10 ب.ظ
نتیجه تصویری برای شادی دختربچه
آرایش غلیظ، سرگردانی میان صفحات دنیای مجازی، آپلود عکس‌های آنچنانی، ولع مصرف کالاهای لوکس و در نهایت درگیر شدن در روزمرگی و رسیدن به بن‌بست. این خوشبینانه‌ترین سرنوشتی است که می‌توان برای طیفی از جوانان و نوجوانانی که در دهکده جهانی گیر افتاده‌اند و معنای واقعی شاد بودن را نمی‌دانند، متصور شد. دنیایی که پر می‌شود از چیزهای مجازی و کاذب که این روزها با نگاهی به چهره شهرهایمان به‌وفور آنها را می‌بینیم.

 

از طرفی هم هر روزه در رادیو، تلویزیون، روزنامه، اینترنت و... از افزایش آمار افسردگی می‌شنویم و می‌خوانیم، اما هیچ‌کس نمی‌پرسد با این اوضاع چگونه می‌توان واقعا شاد بود؟ این پرسشی است که با دکتر شهناز نوحی، روان‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در میان گذاشتیم. او معتقد است، شادی واقعی یعنی رضایت از خود، دیگران و دنیا.

نوحی که مدارس را یکی از بازیگران مهم در صحنه آموزش شادی به افراد می‌داند، در صحبت‌هایش نگاهی ویژه به مساله شاد بودن در دختران جوان دارد و بیان می‌کند: هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها، بعضی از خانواده‌ها حتی خندیدن را هم برای دختر مناسب نمی‌دانند و چنین موضوعاتی باعث شده دختران ما به سمت شادی‌های کاذب و بیرونی مانند خودآرایی‌های وحشتناک و حضور در صفحات مجازی بروند و چنین چالش‌هایی، نگرانی اساسی را درباره شرایط نسل آینده پیش‌رویمان قرار می‌دهد.

خانم دکتر! همواره در رسانه‌های مختلف مطرح می‌شود آمار افسردگی در ایران بالا رفته است، درحالی که هیچ‌گاه راهکار درستی برای رفع این موضوع مطرح نشده است. با این اوصاف به نظر شما برای ترویج فرهنگ شادی در جامعه‌ای مثل ایران چه باید کرد؟

در وهله اول باید بدانیم دوره نوجوانی، دوره‌ای بسیار مهم و حساس میان دوره‌های تحولی است؛ چراکه هویت، اهداف، قوه انتخاب، تصمیم‌گیری و وفاداری فرد در دوره نوجوانی شکل می‌گیرد. بنابراین هر نوع برنامه ریزی که ما برای بهبود دوره نوجوانی داشته باشیم که به شکل‌گیری صحیح موارد بالا کمک کنند، باز هم کم است. از طرفی باید تعیین کنیم خانواده‌ها و آموزش و پرورش چگونه می‌توانند در شکل‌گیری هویت تاثیرگذار باشند و چه مواردی برای شکل‌گیری آن لازمند. باید توجه کرد جامعه، محیط زندگی، خانواده و گروه دوستان باید دست‌به‌دست هم دهند تا خروجی دوره نوجوانی به صورت مثبت شکل بگیرد.

در عین حال یکی از مواردی که باید در شکل‌گیری هویت مورد توجه قرار گیرد، ایجاد شادی در فرد و نهادینه کردن آن است. ما به تجربه فهمیده‌ایم هر چه روحیه نشاط و شادی افراد بالاتر می‌رود، کارایی‌شان هم در بخش‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌های مختلف زندگی بیشتر می‌شود؛ چرا که از نظر فیزیولوژیکی شاد شدن باعث بالا رفتن هورمون آندروفین و دوپامین می‌شود و به همان نسبت هورمون‌های استرس کاهش می‌یابد. بنابراین وقتی هورمون اضطراب و استرس کاهش یابد، روی سیستم فیزیولوژیک هم تاثیر می‌گذارد و سیستم ایمنی تقویت می‌شود، در نتیجه قلب و مغز فرد بهتر کار می‌کنند و این موضوع سیستم روانی، رفتاری و شناختی افراد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌تر از همه وقتی عملکرد مغز بهبود پیدا می‌کند، به اتخاذ تصمیم‌گیری‌های بهتر منجر شده و فرآیند حل مسأله تقویت می‌شود.

بنابراین تحت عملکرد صحیح مغز بسیاری از رفتارهایمان هم تعدیل می‌شود و ارتقا می‌یابد. می‌توان گفت این شاد بودن رضایت از خود، دیگران و دنیا را به دنبال دارد. چنین اتفاقی اصلا چیز کمی نیست و ما نباید آن را دست‌کم بگیریم.

زیر ساخت اصلی برای شاد بودن این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مدرسه نیز براحتی می‌تواند مسائلی چون تفکر انتقادی و توانایی حل مسأله را به کودکان آموزش دهد تا احساس رضایت و شادی در آنها بالاتر برود.

چطور می‌توان این شاد بودن را در فرآیند شکل‌گیری هویت در فرد ایجاد کرد؟

همان‌طور که می‌دانید آمار افسردگی روز‌به‌روز در حال افزایش است. بر این اساس باید بدانیم شاد بودن نیازمند زیر ساخت است؛ زیرساخت کوچکی که بیشتر بعد هیجانی را در برمی‌گیرد، این است که بتوانیم محیط‌های شادی‌آوری چون برگزاری جشن‌ها، مسافرت، دورهمی، شعر خواندن و... ایجاد کنیم، اما زیر ساخت اصلی این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مثلا عواملی چون پرخاشگری، اعتیاد و مشکلات اقتصادی می‌تواند شادی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. در ضمن نقش مادران نیز در این زمینه بسیار مهم است. مثلا مادرانی که جزئی نگر یا وسواسی هستند یا مشکلات رفتاری دارند، می‌توانند بر هویت و رفتار کودک تاثیر سوء بگذارند؛ بنابراین خانواده‌ها باید در این زمینه آموزش ببینند.

از سوی دیگر نظام آموزشی هم باید به کودکان آموزش دهد تا آنها یاد بگیرند چگونه با مشکلاتشان کنار بیایند، تفکر انتقادی داشته باشند و توانایی حل مسأله را کسب کنند. مدرسه براحتی می‌تواند این مسائل را آموزش دهد؛ چراکه هر چه قوای مقابله‌ای در کودکان بالاتر برود، طبیعتا استرس و اضطراب‌هایشان کاهش می‌یابد و مشکلات را خیلی بزرگ نمی‌بینند. در نتیجه حس نشاط و رضایت از خود در آنها بالا می‌رود. البته بخشی از مسائل هم مربوط به فضای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه است که در دست سیاسیون، قوه مجریه و مقننه است که بتوانند فضایی ایجاد کنند تا کل جامعه در آن شادتر زندگی کند.

امروز میل شدید به مصرف گرایی، خودآرایی و نشان دادن ظواهر بیرونی یکی از آسیب‌های شاد نبودن و نداشتن رضایت از خود میان جوانان و دختران جامعه ما ست.

آن طور که در جامعه ایران می‌بینیم، به نوعی می‌توان گفت ابزارهای ایجاد شادی برای پسران، بیش از دختران فراهم شده است، به نظر شما شادی در دختران جوان و نوجوان ما در سطح جامعه چقدر پذیرفته شده است و چقدر این شادی و رضایت از خود میان آنها وجود دارد؟ چطور می‌توان آن را افزایش داد؟

با این که جامعه ایران، در حال گذار از سوی سنت به مدرنیته است، اما هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها انجام برخی تفریحات را برای دختران جوان و نوجوان جایز ندانسته و حتی بعضی از خانواده‌ها خندیدن را برای دختر مناسب نمی‌دانند. باید توجه کرد این فرهنگ غلط است. مدارس می‌توانند در چنین مسائلی نیز موثر باشند و در جلسه‌های اولیاء مربیان، آموزش‌های لازم را به خانواده‌ها ارائه کنند تا این فضا رفته‌رفته تغییر کند. همچنین ارگان‌های هر کدام از شهرها می‌توانند برای کمک به خانواده‌ها دست‌به‌دست هم دهند، چراکه اگر دختران ما شاد باشند و از خود و زندگیشان رضایت داشته باشند، می‌توانند نسل بهتری را تحویل جامعه دهند؛ زیرا دختران امروز، مادر و بنیانگذار خانواده می‌شوند. باید بدانیم اگر ارتباط مادر با فرزندانش معیوب، منفی و پر از خصومت و ناراحتی باشد، طبیعتا شاد بودن در کودک شکل نمی‌گیرد و این نسل به صورت سینه به سینه معیوب جلو می‌رود.

تاکید کردید یکی از آسیب‌های جدی نبود شادی در دخترها، آسیب به نسل‌های آینده است، به نظر شما آسیب کوتاه مدت این مسأله چیست؟

وقتی نوجوانان شاد نباشند و از خودشان رضایت نداشته باشند، آنها برای ارضای این نیاز خود، جایگزین‌های غلطی قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال اکنون در جامعه خودمان می‌بینیم خودآرایی میان دختران بسیار افزایش یافته و آنها به ظاهرشان توجه افراطی دارند، اما شادی‌ای که از این بابت کسب می‌کنند، بیشتر بیرونی است تا درونی. در حالی که اگر شادی به صورت درونی باشد، این خودآرایی‌های وحشتناک و اغراق‌آمیز در پوشش وآرایش به وجود نمی‌آید.

این مسائل درحالی است که در اسلام به شاد بودن تاکید شده است.

نمایش نظرات 1 تا 30
سه شنبه 28 آبان 1398 08:38 ب.ظ
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را به دختران
بیاموزیم... https://www.homehd.org/informasi-seputaran-togel-hongkong-online-di-indonesia.html
جمعه 24 آبان 1398 06:16 ق.ظ
Hi there friends, pleasant post and nice urging
commented at this place, I am genuinely enjoying by these.
جمعه 24 آبان 1398 02:07 ق.ظ
As I site possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate it for
your efforts. You should keep it up forever!
Best of luck.
پنجشنبه 23 آبان 1398 12:48 ق.ظ
Very rapidly this web page will be famous among all blogging viewers, due
to it's fastidious content
دوشنبه 20 آبان 1398 04:37 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and I
find It really useful & it helped me out much. I hope to give something
back and help others like you helped me.
دوشنبه 20 آبان 1398 02:09 ب.ظ
Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Wonderful blog and great design.
دوشنبه 20 آبان 1398 04:27 ق.ظ
Yay google is my queen helped me to find this great site!
یکشنبه 19 آبان 1398 02:25 ب.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this site
with us so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Outstanding blog and fantastic style and design.
جمعه 17 آبان 1398 02:04 ب.ظ
I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website.
I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this kind of
informative sites in top of the list. Usually the top
web sites are full of garbage.
چهارشنبه 15 آبان 1398 03:49 ق.ظ
If some one wants expert view regarding blogging and site-building then i advise him/her to visit
this website, Keep up the good work.
سه شنبه 14 آبان 1398 02:15 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is extremely good.
دوشنبه 13 آبان 1398 04:52 ب.ظ
Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other
blogs? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I
know my readers would appreciate your work. If you're even remotely
interested, feel free to shoot me an email.
شنبه 11 آبان 1398 04:12 ب.ظ
I think that everything said was very logical. But, consider this,
suppose you composed a catchier post title? I ain't saying your content isn't solid., but suppose you added
a title that makes people desire more? I mean کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را به دختران بیاموزیم...
is a little vanilla. You should peek at Yahoo's front page and see how
they write news headlines to get viewers interested.
You might add a video or a related picture or two to grab
people interested about what you've got to say. In my opinion, it might bring your posts
a little livelier.
پنجشنبه 9 آبان 1398 11:32 ق.ظ
As I website possessor I believe the content material
here is rattling excellent , appreciate it for your efforts.
You should keep it up forever! Good Luck.
پنجشنبه 9 آبان 1398 01:52 ق.ظ
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر -
شادی را به دختران بیاموزیم...

https://www.homehd.org/
چهارشنبه 8 آبان 1398 07:36 ب.ظ
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان
برتر - شادی را به دختران
بیاموزیم... http://walibola.co
جمعه 3 آبان 1398 09:14 ب.ظ
I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing,
at last I got it in your site. I wonder what's
the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the
list. Generally the top sites are full of garbage.
جمعه 3 آبان 1398 08:45 ب.ظ
Awesome article.
پنجشنبه 2 آبان 1398 04:37 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well
written article. I'll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks
for the post. I'll definitely comeback.
چهارشنبه 1 آبان 1398 03:04 ب.ظ
If some one needs expert view on the topic of blogging and
site-building after that i recommend him/her to pay a quick visit this webpage,
Keep up the fastidious job.
دوشنبه 29 مهر 1398 09:43 ق.ظ
I don't usually comment but I gotta admit appreciate
it for the post on this amazing one :D.
دوشنبه 29 مهر 1398 05:23 ق.ظ
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را
به دختران بیاموزیم... http://agenbolakaki.org
چهارشنبه 17 مهر 1398 06:46 ب.ظ
I think that everything typed made a great deal of sense.
However, what about this? what if you were
to create a killer headline? I am not suggesting
your information isn't solid, however what if you added a post title that grabbed a person's attention? I mean کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را به دختران
بیاموزیم... is a little plain. You ought to glance at
Yahoo's front page and see how they write article headlines
to get viewers to click. You might add a video or a related pic or two to
grab readers interested about what you've written. Just my opinion,
it would make your posts a little livelier.
سه شنبه 16 مهر 1398 08:12 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you're a great author.I will make sure to bookmark your blog and
definitely will come back later in life. I want
to encourage yourself to continue your great posts, have a nice
afternoon!
پنجشنبه 11 مهر 1398 11:41 ب.ظ
If some one needs expert view concerning running a blog then i propose him/her to go to see this webpage, Keep up the nice work.
چهارشنبه 10 مهر 1398 12:12 ق.ظ
Everyone loves what you guys are usually up too. This kind of clever
work and exposure! Keep up the amazing works guys I've incorporated
you guys to my own blogroll.
دوشنبه 8 مهر 1398 04:15 ب.ظ
I like what you guys are up too. Such clever work
and reporting! Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to my
blogroll. I think it will improve the value of my website
:).
یکشنبه 7 مهر 1398 11:55 ب.ظ
You are my intake, I possess few blogs and occasionally run out from brand
:).
شنبه 6 مهر 1398 06:31 ب.ظ
I believe you have remarked some very interesting points, regards for the
post.
چهارشنبه 3 مهر 1398 11:30 ب.ظ
Keep up the wonderful work, I read few articles on this web site and I believe that your website is really interesting and holds sets of great information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو