کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : یکشنبه 7 خرداد 1396 11:25 ق.ظ
پرسش از توان روزه گرفتن سؤالی است که روانپزشکان هر ساله در ابتدای ماه مبارک رمضان به کرات با آن مواجه می‌شوند. هرچند پژوهش‌هایی در حواشی این موضوع انجام شده، هنوز در بسیاری از موارد پاسخ روشنی به این پرسش نمی‌توان داد. واقعیت آن است که پاسخ بسیار وابسته به فرد است و در هر مورد بهترین کسی که می‌تواند قضاوت کند روانپزشک معالج بیمار است.

آیا افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی قادرند روزه بگیرند؟
دکتر امیر شعبانی، روانپزشک درباره نحوه روزه داری مبتلایان به اختلالات روانپزشكی در كانال خود آورده است:

با وجود پژوهش‌های ناکافی کنونی، هر گونه استدلالی لازم است بر دانسته‌های مستند و تجربه‌های موجود استوار شود. همچنین به هنگام قضاوت در مورد توانایی بیمار برای روزه گرفتن، باید در نظر داشت که بسیاری از افرادی که چنین پرسشی دارند تمایل به روزه گرفتن دارند و محروم کردن آنها از ادای این فریضه ممکن است با ایجاد احساس گناه، خود به بروز هیجان‌های منفی و بدتر شدن شرایط روانی فرد بینجامد. به این لحاظ، روانپزشک در صورت مضر دانستن روزه گرفتن برای یک بیمار، لازم است توجیه مناسبی به او ارائه کند و ضمن قانع کردن او با تأکید بر وجود یک ضرورت پزشکی، به تفاهمی دوسویه دست یابد.

از آنجا که اختلالات روانپزشکی در انواع گوناگون و طیفی گسترده وجود دارند، توان روزه گرفتن مبتلایان به آنها نیز بسیار متفاوت است.
گاهی گفته شده است که بیماری‌های روانپزشکی به دو دسته خفیف یا نوروتیک (مانند افسردگی، اضطراب و وسواس) و شدید (مانند اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا) تقسیم می‌شود و دسته اول شامل بیماران قادر به روزه گرفتن و دسته دوم شامل بیماران ناتوان است. در اینجا باید تأکید شود که این دسته‌بندی خفیف و شدید همواره صدق نمی‌کند و قضاوت بر مبنای آن در بسیاری از موارد منطبق بر واقعیت‌های بالینی نیست.
در گروه به ظاهر خفیف، بسیاری از موارد اختلال افسردگی اساسی (MDD) از نوع مقاوم به درمان یا بسیار عود کننده وجود دارد و موارد قابل توجهی از اختلال وسواس به درمان‌های موجود پاسخی ناکافی می‌دهند.
از سوی دیگر در مورد گروه به ظاهر شدید، موارد اختلال دوقطبی هرچند در بیشتر موارد مکرراً عود کننده و اغلب نیازمند درمان چند دارویی است، همواره دارای سیری وخیم نیست و بسیاری از افراد مبتلا می‌توانند با درمان مناسب به خوبی یا به شکلی نسبی آن را کنترل کنند. حتی در اسکیزوفرنیا که عموماً سیری مخرب‌تر دارد، چنین سیری قاعده‌ای بدون استثنا محسوب نمی‌شود. به بیان دیگر، هرچند نوع تشخیص دارای اهمیتی در قضاوت است، تصمیم ‌نهایی در دادن یا ندادن مجوز طبی برای روزه‌داری تنها بر آن مبنا گرفته نمی‌شود و به عواملی فرد-ویژه نیز وابسته است.

به این ترتیب قاعده‌ای کلی نه تنها برای همه بیماران روانپزشکی وجود ندارد، بلکه حتی در یکی از انواع تشخیص‌ها نیز نمی‌توان حکمی عمومی صادر کرد. با این حال این موضوع بدون قاعده هم نیست و نکاتی که در زیر می‌آید را می‌توان در نظر داشت:

۱- گرسنگی می‌تواند به تشدید تحریک‌پذیری، اضطراب و اختلال تمرکز منجر شود و از این طریق ممکن است احتمال عود علایم روانپزشکی را افزایش دهد. با این حال می‌دانیم که این یک احتمال است و نمی‌توان گفت که عود قطعاً رخ خواهد داد. از سوی دیگر، در برخی از اختلالات پیشگیری از عود به قدری اهمیت دارد که در هر شرایطی لازم است از آن جلوگیری کرد. مورد شناخته شده آن، اختلال دوقطبی نوع یک (BID) و اختلال افسردگی اساسی عودکننده است. بروز هر موردی از عود در این اختلالات احتمال عود بعدی را افزایش می‌دهد.

۲- سابقه فرد در روزه‌داری طی دوره‌ای که دچار بیماری یا تحت درمان بوده، می‌تواند به عنوان ملاکی برای پیامدهای روزه‌داری‌های بعدی باشد. به این ترتیب، فردی که تحت درمان است، حتی در شرایط پایداری کامل وضعیت کنونی و عدم ابتلا به اختلالات دسته شدیدتر، در صورتی که سابقه‌ای از واکنش روانی نامناسب به روزه‌داری داشته باشد، باید از انجام آن خودداری کند. به هر حال، از آنجا که سیر بیماری در هر فردی ویژه است، بهتر است قضاوت نهایی در مورد روزه‌داری به روانپزشکی که با پیشینه بیماری او آشناست سپرده شود و فرد مبتلا نیز در اجرای بی‌قید و شرط روزه‌داری اصرار نکند.

۳- در برخی از اختلالات روانپزشکی به ویژه اختلال دوقطبی، وجود یک سیکل منظم خواب و بیداری برای تداوم ثبات وضعیت خلقی بیمار لازم است. آداب روزه‌داری ممکن است به آشفتگی این سیکل منجر شود و جدا از اثرات گرسنگی، خود به افزایش احتمال عود بیماری بینجامد. در یک مطالعه، میزان عود در مبتلایان به اختلال دوقطبی طی یک ماه روزه‌داری، حدود ۴۵ درصد به دست آمد و این میزان مستقل از سطح سرمی لیتیوم مصرفی بیماران بود (کدری و همکاران، ۲۰۰۰). این که این فراوانی بالای عود به گرسنگی، آشفتگی سیکل خواب و بیداری یا عواملی دیگر مربوط بوده روشن نیست.

۴- کم‌آبی بدن (دزیدراتاسیون) با کاهش کارکرد کلیه‌ها (فیلتراسیون گلومرولی)، سطح خونی داروهایی که از مسیر کلیه‌ها دفع می‌شوند را افزایش می‌دهد. بنابراین به هنگام تجویز چنین داروهایی به افراد روزه‌دار، لازم است تغییر دوز دارو در نظر گرفته شود. البته در مورد لیتیوم که فاصله مقدار درمانی و مقدار مسموم کننده آن کم است، مصرف کنندگان آن بهتر است از روزه‌داری خودداری کنند.

۵- گرسنگی می‌تواند با تحریک متابولیسم کبدی سطح سرمی داروهایی چون والپروات سدیم را کاهش دهد.

۶- طی دوران روزه‌داری باید مراقب عوارض آنتی‌کولینرژیک داروها از قبیل خشکی دهان، تاری دید و سردرگمی بود. این عوارض بیشتر در سالمندان دردسرساز است و در این گروه باید پایش شود.

۷- از آنجا که داروهای روانپزشکی ممکن است به شکل چندبار در روز تجویز شوند، برخی از بیماران ممکن است برای روزه‌داری، بدون مشورت با پزشک اقدام به کاهش دفعات مصرف داروها کنند. بنابراین بهتر است پیش از شروع ماه رمضان، در مواردی که روزه‌داری مجاز دانسته می‌شود، شیوه مصرف داروها به شکل یک یا دوبار در روز تغییر کند. به این منظور می‌توان از داروهای طولانی‌اثر یا آهسته‌رهش استفاده کرد. البته بسیاری از داروهای روانپزشکی این قابلیت را دارند که در صورت صلاح‌دید روانپزشک معالج، به شکل یک بار در روز مصرف شوند؛ مانند بسیاری از داروهای ضد افسردگی، برخی از داروهای ضد تشنج (تثبیت‌کننده خلق)، داروهای بنزودیازپینی، لیتیوم و آنتی‌سایکوتیک‌ها.

منابعی برای مطالعه بیشتر:

Aadil N, Fassi-Fihri A, Houti I, Benaji B, Ouhakki M, Kotbi S, Diquet B, Hakkou F. Influence of Ramadan on the pharmacokinetics of a single oral dose of valproic acid administered at two different times. Methods Find Exp Clin Pharmacol. 2000 Mar;22(2):109-14.

Benjamin AB, Dennis LW, Mosallaei-Benjamin MM. Medication concerns during Ramadan fasting. Current Psychiatry 2005, 4(9), 64-65.

Browning JD, Baxter J, Satapati S, Burgess SC. The effect of short-term fasting on liver and skeletal muscle lipid, glucose, and energy metabolism in healthy women and men. J Lipid Res. 2012 March; 53(3): 577–۵۸۶.

نمایش نظرات 1 تا 30
دوشنبه 7 بهمن 1398 04:14 ب.ظ
Wow! Finally I got a webpage from where I be able to genuinely get helpful information concerning my study and knowledge.
پنجشنبه 3 بهمن 1398 05:07 ب.ظ
Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!
سه شنبه 1 بهمن 1398 08:48 ب.ظ
I couldn’t resist commenting. Very well written!
یکشنبه 29 دی 1398 03:10 ب.ظ
I know this website offers quality dependent articcles and other data, is there any other website which provides such information in quality?
چهارشنبه 25 دی 1398 04:40 ب.ظ
i was looking for same information thanks admin for posting this news Thanks
یکشنبه 22 دی 1398 10:24 ب.ظ
Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was truly informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing!
سه شنبه 17 دی 1398 05:45 ب.ظ
Many thanks for your impressive blog. It was very useful. I’m so glad I found this.
شنبه 7 دی 1398 01:48 ب.ظ
Very nice write-up. I absolutely love this site. Keep writing!
دوشنبه 2 دی 1398 05:51 ب.ظ
Hello, every time i used to check webpage posts here in the early hours in the dawn, since i like to gain knowledge of more and more.
سه شنبه 26 آذر 1398 08:38 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
on the video to make your point. You definitely know what youre talking
about, why throw away your intelligence on just
posting videos to your blog when you could
be giving us something enlightening to read?
سه شنبه 19 آذر 1398 08:17 ق.ظ
Hello, I think your website might be having browser compatibility
issues. When I look at your blog in Chrome,
it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

Other then that, terrific blog!
دوشنبه 18 آذر 1398 07:22 ب.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>ringtone download mp3 tamil songs</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>download ringtone mp3В bollywood</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com>s m s ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.arezohaa.ir/post/3231/">ringtone download mp3 tamil songs</a>
371216b
شنبه 25 آبان 1398 05:18 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
penny? I'm not very web smart so I'm not 100% positive. Any tips
or advice would be greatly appreciated. Cheers
دوشنبه 13 آبان 1398 08:41 ب.ظ
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a
daily basis. It will always be useful to read articles from other authors and use a little something from their web sites.
جمعه 3 آبان 1398 10:32 ق.ظ
Hi, I do believe this is an excellent web site.
I stumbledupon it ;) I'm going to come back once again since I bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may
you be rich and continue to help others.
شنبه 6 مهر 1398 08:22 ب.ظ
I was curious if you ever considered changing the page layout of
your website? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people
could connect with it better. Youve got
an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?
چهارشنبه 13 شهریور 1398 10:29 ب.ظ
Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
out and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the
same topics? Appreciate it!
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:27 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really
really nice paragraph on building up new website.
جمعه 11 مرداد 1398 10:36 ق.ظ
Do you have a spam problem on this website; I also am
a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice methods
and we are looking to trade methods with others, be sure to shoot me an email if interested.
pof natalielise
چهارشنبه 9 مرداد 1398 06:44 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having
a tough time locating it but, I'd like to send you an e-mail.
I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 06:26 ق.ظ
Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you offer.
It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material.
Fantastic read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
جمعه 4 مرداد 1398 11:06 ق.ظ
After exploring a few of the articles on your web page, I honestly like
your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark
site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and
let me know what you think. natalielise plenty of fish
دوشنبه 31 تیر 1398 08:01 ب.ظ
My family members every time say that I am wasting my time here at web, except
I know I am getting knowledge everyday by reading such good
articles. plenty of fish natalielise
پنجشنبه 27 تیر 1398 02:51 ق.ظ
Awesome post.
شنبه 8 تیر 1398 05:48 ق.ظ
Can you tell us more about this? I'd like to find out more details.
شنبه 18 خرداد 1398 03:09 ق.ظ

I like it whenever people get together and share opinions. Great site, keep it up!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 06:27 ق.ظ
If you want to increase your familiarity only keep visiting this website
and be updated with the hottest gossip posted here.
دوشنبه 13 خرداد 1398 01:30 ب.ظ
It's impressive that you are getting ideas from this piece of writing
as well as from our discussion made here.
جمعه 10 خرداد 1398 10:18 ق.ظ
When some one searches for his essential thing, therefore he/she
wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
پنجشنبه 9 خرداد 1398 07:40 ب.ظ
I always emailed this weblog post page to all my associates,
because if like to read it then my links will too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو